Filmy konkursowe

Nauczycielka
Učitelka

INFORMACJE

Gatunki: Dramat
Reżyseria: Jan Hrebejk
Obsada: Zuzana Mauréry, Peter Bebjak, Csongor Kassai, Ondrej Maly

O FILMIE

 Czechosłowacja lat 80-tych. W pewnej szkole pojawia się nowa nauczycielka. Choć na pierwszy rzut oka wzbudza sympatię uczniów i rodziców, z czasem na jaw wychodzi niewygodna tajemnica pedagożki. W rekonstrukcji zdarzeń pomaga widzowi walne zebranie rodziców, podczas którego debatują nad tym, w jaki sposób rozwiązać problem. Po czyjej stronie leży prawda? Hřebejk do samego końca trzyma widza w niepewności. Film otrzymał nominację do Czeskiego Lwa za rok 2017.

____________________________________________________

Przełęcz ocalonych
Hacksaw Ridge

INFORMACJE

Gatunki: Biograficzny, Dramat, Wojenny
Reżyseria: Mel Gibson
Obsada: Andrew Garfield, Sam Worthington, Teresa Palmer

O FILMIE

Amerykański dramat filmowy z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona, przedstawiający historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa.Po wybuchu II wojny światowej Desmond Doss, gorliwy adwentysta dnia siódmego z Lynchburga w Wirginii, wstąpił do wojska. W czasie szkolenia pozostał wierny swojemu postanowieniu, by nigdy nikogo nie zabijać i nie używać broni, za co spotykały go szykany ze strony kolegów i dowodców. Doss został wysłany wraz ze swoim oddziałem na Okinawę. W trakcie działań wojennych wykazał się niespotykanym hartem ducha i odwagą. Nie używając broni, uratował wielu współtowarzyszy od śmierci na polu bitwy.

____________________________________________________

Anioł
Ghadi

INFORMACJE

Gatunki: Komedia, Dramat
Reżyseria: Amin Dora
Obsada: Georges Khabbaz, Antoine Moultaka

O FILMIE

 Ghadi jest niepełnosprawnym chłopcem i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą. To niezwykle ciepła i chwytająca za serce historia rodzicielskiej miłości, która jest w stanie zwalczyć nietolerancję, gniew i nikczemność. Utrzymany w komediowym tonie film zyskał już sympatyków na całym świecie, zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Ci pierwsi docenili w nim przede wszystkim zerwanie z tematami, do jakich przyzwyczaiło nas kino libańskie. (źródło: www.dobremiejsce.org)

____________________________________________________

Zaćma

INFORMACJE

Gatunki: Biograficzny, Historyczny
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor

O FILMIE

 Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).
(źródło: www.niezalezna.pl)

____________________________________________________

Historia Marii
Marie Heurtin

INFORMACJE

Gatunki: Biograficzny, Dramat
Reżyseria: Jean-Pierre Améris
Obsada: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon

O FILMIE

 Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliwości. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości Marie zmienia się nie do poznania. Siostra Małgorzata poprzez dotyk uczy ją alfabetu Braile’a, a potem pisania, czytania, grania w domino, a nawet szycia i szydełkowania. Marie z zamkniętej, wystraszonej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności jest w pełni przystosowana do życia w społeczeństwie. Jej dusza nabiera blasku i radości…
(źródło: www.bosko.pl)

____________________________________________________

Wyklęty

INFORMACJE

Gatunki: Dramat, Wojenny
Reżyseria: Konrad Łęcki
Obsada: Wojciech Niemczyk, Janusz Chabior, Marcin Kwaśny

O FILMIE

Polski film fabularny, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z reżimem komunistycznym o powojenny kształt ojczyzny. Film nawiązuje do historii ostatniego Żołnierza Niezłomnego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Film jest pełnometrażowym debiutem Konrada Łęckiego, reżysera a zarazem scenarzysty. Jest to pierwsza produkcja Fundacji Między Słowami, założonej m.in. z inicjatywy aktora Marcina Kwaśnego. Główne role zagrali: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Janusz Chabior, Robert Wrzosek, Jarosław Witaszczyk, Hanna Świętnicka. W filmie wzięło także udział kilkuset statystów i członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Zdjęcia do filmu powstawały od 16 marca 2014 do 23 maja 2016.

____________________________________________________

Ze wszystkich sił
De toutes nos forces

INFORMACJE

Gatunki: Dramat obyczajowy
Reżyseria: Nils Tavernier
Obsada:
Jacques Gamblin, Alexandra Lamy, Fabien Héraud

O FILMIE

 Film „Ze wszystkich sił” to dramat w reż. Nilsa Taverniera. W rolach głównych występują: Fabien Héraud, Jacques Gamblin, Alexandra Lamy. Poczucie humoru i urok osobisty cechują 17-letniego Juliena, z powodu porażenia mózgowego przykutego do wózka inwalidzkiego. Aby na nowo zbudować relację z ojcem, chłopak namawia go na wspólny udział w triatlonie Ironman w Nicei.
(źródło: www.charlie.pl)

____________________________________________________

Rozdzieleni
The Search

INFORMACJE

Gatunki: Dramat, Wojenny
Reżyseria: Michel Hazanavicius
Obsada:
Bérénice Bejo, Annette Bening, Maksim Emelyanov

O FILMIE

 W wyniku rosyjskiej inwazji na Czeczenię 9-letni Hadji traci rodziców. Osierocony, wspólnie ze swoim malutkim bratem, ucieka z rodzinnych stron i dołącza do tłumu uchodźców. W trakcie tułaczki Hadji poznaje Carole (Bérénice Bejo) – pracownicę komisji praw człowieka w Unii Europejskiej. Z jej pomocą chłopiec powoli otrząsa się z wojennych doświadczeń i wraca do normalnego życia. Nie wie, że poszukuje go starsza siostra, której cudem udało się ocaleć z rzezi.
(źródło: www.news.o.pl)

EnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanishUkrainian